Регіони та курорти Чорногорії
Чорногорія дуже компактна – менше, ніж за день можна проїхати машиною з одного кінця країни до іншого.
Будванська Рів'єра – туристичний центр Монтенегро з піщаними пляжами, вражаючою архітектурою та розвагами на будь-який смак. Головний курорт цього району - Будва, одне з найповажніших міст на Адріатиці. Великою популярністю користується Бечичі, що за 3 км від Будви. Місто відоме своїм 2-кілометровим пляжем з дрібної гальки. Петровац — містечко в бухті з червоногальковим пляжем та цілою колекцією пам'яток старовини. Святий Стефан – найпрестижніший чорногорський курорт, забудований фешенебельними готелями. У 15 столітті тут звели фортецю, яка захищала місто від піратів. У середині 20 століття вона перетворилася на розкішне місто-готель, де люблять відпочивати голлівудські зірки.
Інші курорти Будванської Рів'єри: Рафаїловичі, Мілочер, Пржно, Бар, Сутоморе.
Герцегновська Рів'єра розташована на півночі узбережжя Адріатичного моря. Найбільший курорт цього району Герцег-Нові є ідеальним для сімейного відпочинку. Тут приголомшлива природа і непогані пансіонати — багато хто приїжджає в Герцег-Нові поправити здоров'я. Інший популярний курорт Гергегівської Рів'єри - Тіват. З нього для більшості туристів і починається Чорногорія – тут розташований один із міжнародних аеропортів. Місто не може похвалитися старовинною архітектурою та багатою історією. Гостей приваблюють м'який клімат, гарні пляжі та розвинена інфраструктура. У пік сезону Тіват буває надто багатолюдним.
Ульцинська Рів'єра славиться добрими і при цьому вельми демократичними готелями, завжди сонячною погодою та базальтовими пляжами. Тут всього 2 курорти: власне Ульцинь і яскравий острів Ада-Бояна - одне з найвідоміших місць відпочинку натуристів.
Два невеликі гірськолижні курорти Монтенегро: Жабляк і Колашин. На курорті Жабляк і влітку не буде нудно. Туристам тут пропонують повний набір активностей: від піших турів та літніх сплавів до катання на конях та польотів на параплані.
Клімат
Клімат у країні – помірно-континентальний, у горах – альпійський, на Адріатичному узбережжі – середземноморський. У центральних районах Чорногорії завжди трохи прохолодніше, ніж на узбережжі, і помітно вплив субальпійських факторів. У приморській області літо зазвичай тривале, спекотне та досить сухе, зима коротка та волога.
Купальний сезон починається наприкінці квітня та триває до кінця жовтня. Найкращий час для відвідування країни — із травня до жовтня.
Готелі Чорногорії
Нещодавно чорногорська туріндустрія почала розвиватися після довгих років абсолютного застою. Сьогодні у будь-якому курортному містечку країни можна знайти і шикарний п'ятизірковий готель, і пристойний «тризірковий», і скромний гостьовий будинок.
Розкішних готелів найбільше у Будві, Которі, та, звичайно, на курорті Святий Стефан. Тих, кого «голлівудський» рівень не цікавить, легко знайдуть простий варіант: хороші тризіркові готелі розкидані по всій країні. В Ульціні вартість розміщення ще нижче.
Сім'я чи компанія може орендувати апартаменти. Апарт-готелів на чорногорських курортах не менше класичних готелів.
Один із найпопулярніших видів розміщення в Чорногорії – вілли. Головний недолік такого вибору - розташування, багато вілли знаходяться на відстані від моря від 100 до 500 м. Крім того, поряд з вашою віллою може не виявитися магазинів і ринку.
Пляжі Чорногорії
Загальна протяжність пляжів у Чорногорії – 73 км. Усі вони дуже різні: від дрібного піску Півдні до штучних бетонних платформ на північному заході узбережжя. Штучні пляжі знаходяться в основному в Тіваті, Герцег-Нові, Ігало та Барі. Практично всі пляжі розташовані в затишних, закритих від вітру та хвиль бухтах між крутими скелями.
У країні є дуже багатолюдні пляжі, так і самотні, і для «текстильщиків», і для нудистів, є, нарешті, пляжі платні і безкоштовні. Оренда парасольок та лежаків коштуватиме 5-10 EUR на день. Постояльці чотирьох- та п'ятизіркових готелів, як правило, користуються ними безкоштовно.
Дайвінг у Чорногорії
Не сказати, щоб дайвери натовпом штурмували Адріатичне узбережжя, але свої шанувальники підводного світу Чорногорії є. У водній товщі прибережних вод можна поплавати серед рифів і коралів, а також обстежити кілька цікавих річок — на дні спочивають міноносець часів Другої світової та австрійський військовий корабель Першої часів, а також дві субмарини, вантажні та фрахтові кораблі. На узбережжі працюють дайвінг-клуби, де можна пройти навчання, взяти напрокат обладнання та здійснити занурення як у безпосередній близькості від берега, так і вийшовши на човні у відкрите море.
Кухня та ресторани
Чорногорські едальні сміливо можна розділити на 2 категорії: «локальні» харчівні та туристичні ресторани. По-перше, подають традиційну чорногорську їжу, смачно готують і не жадібні — порції в таких закладах просто величезні. По-друге, тарілки поменше, їжа гірша, зате з тераси відкривається чудовий вигляд. Чи треба говорити, що знайомитися з традиційною кухнею Монтенегро варто у тих найпростіших сімейних харчевнях. Вони знаходяться у нетуристичних місцях, осторонь пляжу. Господарі, як правило, готують самі і подають найкращу в окрузі «чорбу» (юшку з кількох видів риби) та «мішане месо» (м'ясне асорті).
У пляжних закладах зазвичай непогані рибні страви та італійська їжа. У Чорногорії взагалі дуже популярні італійські ресторани, причому піца в них зазвичай не гірша, ніж у самій Італії. Окрім піцерій поширені китайські та тайські заклади.
Чорногорські вина, хоч і мало відомі на міжнародних ринках, цілком заслуговують на увагу. Візитна картка місцевого виноробства - терпкий чорногорський "Вранац", а також "Крстач", "Шардоне" та "Совіньйон". Найякісніший міцний напій – «Крунак» (виноградна горілка).
Розваги та пам'ятки Чорногорії
Уважний і допитливий турист зможе знайти в Чорногорії чимало цікавих пам'яток. Після візиту до Чорногорії у кожного альбому неодмінно з'явиться фотографія острова Св. Стефана (візитна картка країни) та монастиря Острог. Гарні краєвиди будуть і з Боко-Которської бухти, і з оглядового майданчика Котора. Інші старовинні міста Чорногорії - Будва, Герцег-Нові, Улцинь або колишня столиця Цетіньє - також щедрі на стародавні споруди, церкви та монастирі.
Обов'язково до відвідування Скадарське озеро, найбільше та найчистіше на Балканах, з пеліканами та рідкісною рибою каран. На невеликих острівцях комплекс монастирів 14-15 століть - багато з них - діючі та раді гостям. На вершині гірського масиву Ловчен розташований Мавзолей Петра Негоша, правителя та просвітителя Чорногорії.
Герцег-Нові - один із найвідоміших курортів країни, розташований біля входу в Бока-Которську затоку. Місто засноване понад 1600 років тому, тому тут збереглося багато пам'яток середньовічної архітектури — бастіони Форте-Маре, Канлі-Кула, Шпаньола, фортеці Мамула, Превлака, Арза, знаменитий монастир Савіна (1030), а також чимало колоритних старих будинків.
Котор знаходиться між узбережжям Бока-Которської бухти та горою Ловчен. Завдяки розмаїттю історичних пам'яток і середньовічним спорудам, що прекрасно збереглися, він оголошений пам'яткою Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Тут найцікавішими є кафедральний собор Св. Трипуна, численні старі фортифікаційні споруди, церкви та палаци, а також Годинникова вежа (16 століття).
Монастирі Чорногорії
У Чорногорії безліч святих для православної людини місць. Особливо шанована святиня - монастир Острог, де зберігаються мощі Св. Василя Острозького. До мощів Св. Тихона можна прикластися в Которі, а в монастирі Савін знаходиться чудотворна ікона Савінська. На шляху між Будвою та Баром розташовано 21 монастир, більшість із них — діючі.
Православний монастир Острог, де зберігаються мощі Св. Василя Острозького, знаходиться неподалік Даниловграда. Висічений у скелі високо в горах (950 м над рівнем моря), він став для Чорногорії тим самим, чим і Метеори — для Греції. Збоку здається, що монастир буквально висить у повітрі. Вважається, що для якісного відпущення гріхів останні кілька сотень метрів до монастиря треба підніматися пішки. Острог — єдиний у світі православний монастир, який крім людей православних також відвідують католики та мусульмани. Біля монастиря знаходиться джерело святої води.
Чорногорію обирають невибагливі туристи, які цінують відпочинок наодинці з природою.
Національні парки Чорногорії
З природних чудес варто звернути увагу на каньйон річки Тара, другий за довжиною у світі. Льодовикові озера з чистою водою та засніжені піки можна побачити у національному парку «Дурмітор». Тут знаходиться і знамените Чорне озеро.
3 речі, які необхідно зробити у Чорногорії
- Завітати на штучно створений острів Богородицька-Шкрп'єла, де стоїть унікальна церква.
- Порівняти вітчизняний Мавзолей із чорногорським Мавзолеєм князя Петра Негоша, розташованим на вершині гори Ловчен.
- Перемогти раз і назавжди почуття голоду в гастрономічному раю села Негуші, яке прославилося своїми особливо ароматними сирами та копченими свинячими стегенцями. Знаходиться обитель чревоугодників біля містечка Цетіньє.