Відпочинок у Єгипті

Регіони та курорти Єгипту

Столиця - Каїр (Cairo). Великі міста - Олександрія (Alexandria), Луксор (Luxor), Асуан (Aswan), Порт-Саїд (Port Said), Гіза (Giza).

Країна сфінксів і фараонів не може мати банального адміністративно-територіального поділу — від цього канцелярського словосполучення вже віє чимось нудним. Тут усе по-іншому. Ще зі шкільної лави ми знаємо, що у давнину Єгипет ділився на Верхній, Нижній та Середній. Найцікавіше, що Верхній - це не частина країни біля Середземного моря, на півночі. Навпаки, це Єгипет Нижній. А та частина, що називається верхньою, розташована внизу на самому півдні, біля кордону з Суданом. У результаті Єгипет можна розділити на 6 великих областей: Синайський півострів, узбережжя Червоного моря, Західну пустелю і ті три історичних області, з яких ми почали: Нижній, Середній і Верхній.

Клімат

Клімат Єгипту тропічний та субтропічний континентальний (узбережжя Середземного моря). Взимку (з грудня до лютого) температура повітря становить +20...+25 °C, влітку (з травня по вересень) +35...+40 °C. Взимку та навесні часто дмуть сухі гарячі вітри «хамсин».

Купальний сезон у країні триває весь рік: середня температура води влітку +26...+28°C, взимку +20...+22°C. Взимку не зайвим захопитиме з собою в Єгипет теплі речі, тому що після заходу сонця температура може опускатися до +15 °C і нижче. Вдень можна без проблем засмагати навіть у лютому.

Готелі Єгипту

У Єгипті представлені готелі всіх відомих світових ланцюжків. Щоправда, "мережевий префікс" перед назвою готелю зовсім не гарантує якісний сервіс. Загальний підхід наступний: якщо не потрібен зовсім бюджетний тур, нічого нижче «четвірки» брати не варто. Пристойні "троячки" в країні є, але їх треба знати "в обличчя": неперевірені варіанти краще відкинути відразу. «Двушки» у Єгипті? Забудьте одразу і назавжди. Натомість завжди пам'ятайте, що система «все включено» в різних готелях може відрізнятися дуже радикально: уточнюйте всі деталі!

В Олександрії готелі в основному міські, в передмісті - типово "пляжні", з великою територією та широким спектром послуг. Анімації в місцевих готелях майже немає, а якщо таке явище зустрічається, то, на жаль, не російською мовою. Проте дуже часто в готелях є власні нічні клуби та дискотеки.

Багато готелів Єгипту є свій власний «домашній риф»: корали недалеко від пляжу, де можна подивитися рибок.
У Шарм-ель-Шейху територія біля готелів зазвичай більше, ніж у Хургаді, та й самі заклади новіші — як, втім, і курорт. У Хургаді помітно більше готелів 3*, ніж у Шармі, і вони найчастіше розташовані на першій лінії пляжу, тоді як у Шармі "троячки" в основному стоять на другій лінії, на різній відстані від моря (від 500-600 м).

Макаді-Бей та Ель-Гуна – «міні-містечка» з невеликою кількістю готелів. Сома-Бей, Ель-Кусейр та Марса-Алам – молоді курорти, які зараз відбудовуються швидкими темпами. Рівень сервісу в їхніх готелях теж дуже різний, але все ж таки ближче до європейського, ніж у Хургаді.

Майте на увазі: офіційно заявлена ​​категорія готелю часто не відповідає дійсності і виявляється нижчою на рівень. Належить це насамперед до Хургади та Шарм-ель-Шейху.
Вартість розміщення різниться дуже сильно – у «четвірках» та «п'ятірках» можуть бути номери від 100 до 500 USD за ніч на двох. Все залежить від бренду та пакету послуг.

Пляжі

Усі пляжі Олександрії піщані. Рідкісний готель, розташований в межах міста, має в своєму розпорядженні свій пляж з лежаками і парасольками - постояльцям більшості таких готелів доводиться задовольнятися громадськими міськими. Зате всі прибережні готелі, розташовані в передмісті Олександрії, мають власні обладнані пляжі.

У Хургаді пляжі пологі, але відкрите море, дрібний та чистий пісок виявляться не у всіх готелів. Найчастіше це штучно заглиблені лагуни. Це не завжди помітно, але іноді вода у лагунах виявляється досить каламутною. Багато готелів мають свій власний «домашній риф»: корали недалеко від пляжу, де можна подивитися рибок. Щоправда, часто через ті ж корали неможливо увійти в море босоніж.

Якщо говорити про пляжі Шарм-ель-Шейха, то в затоці Наама-Бей вони «умовно-піщані»: купатися без спеціального взуття можна не скрізь, а лише на спеціально очищених ділянках (зазвичай вони обгороджені буйками). Єдиний натуральний піщаний пляж у Шармі – затока Шарм-ель-Майя (готелі Iberotel Palace та Dessole Seti Sharm): тільки там можна без побоювання купатися босоніж. А ось пляжі в нових районах курорту (Хадаба, затока Шаркс-Бей, затока Набк) правильніше назвати не піщаними, а кораловими: там знаходиться природоохоронна зона і навіть на те, щоб збудувати над коралами містки для проходу, готелям потрібно безліч дозволів. Майже на всіх пляжах у цих районах корали починаються чи не від самої кромки води і тягнуться на 15-30 м. Це незручно для купання дітей, зате радує любителів підводної флори та фауни, що спостерігають дивовижні коралові риби та інші дива Червоного моря прямо у себе під ногами.

Як правило, готель безкоштовно надає відпочиваючим лежаки та парасольки. Є й міські громадські пляжі, вхід на які коштує 5-10 EGP – це актуально лише для міських готелів без пляжу.


Дайвінг

Барвисті коралові рифи і рибки всіх квітів і мастей, що мешкають серед них, — пам'ятка чи не велика, ніж знамениті піраміди Єгипту. Мабуть, більшість туристів їдуть на узбережжя Червоного світу саме через його фантастичний підводний світ. На повноцінний дайвінг, на жаль, насмілюються не всі, в основному мандрівники ліниво плавають уздовж коралових рифів з маскою та трубкою, зануривши фізіономію під воду, а спину підставляючи сонячним променям. Цей вид вивчення морської краси називається снорклінг.

Але щоб повною мірою познайомитися зі муреною, дельфінами, черепахами, рибами-наполеонами та іншими юркими мешканцями Червоного моря, варто ризикнути і поринути з головою. Благо, дайв-екскурсію пропонують у кожному готелі, для цього не потрібні ніякі спецнавички чи сертифікати, але за бажання і останній можна отримати, закінчивши тут же, на місці курси. Стандартний інтро-дайв (ознайомчий курс з дайвінгом на 1 день та 2 занурення) у Шармі коштує 100-120 USD, у Хургаді – 40-50 USD. Такий значний розкид пояснюється тим, що підводний світ Хургади сильно програє. Початковий сертифікат PADI Advanced Open Water, що включає вже як мінімум 5 занурень, коштуватиме 200/300 USD відповідно.

Круїзи по Нілу

Сьогодні круїзи Нилом проводяться на ділянці від Луксора до Асуана на кораблях категорій 4 і 5* standart і 5* deluxe, які, по суті, є «плавучими готелями». Усього їх близько 200. На кожному кораблі – від 3 до 5 палуб. На нижній зазвичай розміщуються ресторан, бар і дискотека, а на верхній - басейн, бар, зона відпочинку з тентами і лежаками. Каюти є на всіх палубах, крім верхньої.

Харчування скрізь – повний пансіон (сніданок, обід та вечеря – шведський стіл). Напої найчастіше у вартість не входять та оплачуються додатково.
Окрім стандартного набору екскурсій, що входять у вартість програми, туристи можуть замовити додаткові подорожі. Середня тривалість круїзної програми 4-5 днів, плавання можна скомбінувати з відпочинком у Каїрі чи Олександрії.

Шопінг та магазини

Як правило, з Єгипту привозять лише сувеніри: купувати там щось інше практично не має сенсу. Типові місцеві дрібнички: базальтові, гранітні або — найчастіше — фарбовані алебастрові статуетки давньоєгипетських богів, кальян («шиша») та папіруси. У курортних зонах переважна більшість магазинів та крамниць не мають фіксованих цін. Тому порада туристам: торгуватися, торгуватися і ще раз торгуватися. Початкова ціна збивається у рази.

Варто звернути увагу на вироби з високоякісної єгипетської бавовни за кумедними цінами. Варто прицінитися і до єгипетських килимів — нехай вони й не такі знамениті, як індійські чи перські, але серед них трапляються дуже якісні та красиві екземпляри. Єгипетське золото також може стати непоганим вкладенням грошей, якщо купувати його у спеціалізованих ювелірних (а не сувенірних) магазинах.

При купівлі кальяну слід пам'ятати, що часто трапляються «сувенірні шиші», користуватися якими за прямим призначенням неможливо. Уважним слід бути і при придбанні папірусів. Дешеві бананові штампування на неякісному та недовговічному матеріалі віддадуть за 1-3 EGP. Якісний папірус (його можна дізнатися по акуратній техніці малюнка і тому, що його можна без шкоди згорнути і зім'яти) обійдеться приблизно в 10-20 EGP.


Кухня та ресторани

У єгипетській кухні все йде на користь: і традиційні близькосхідні баранина, спеції та риси-кусуси, і все, що мало дурість запливти в мережі місцевих рибалок, від риби до каракатиць. При цьому єгиптяни наголошують на ароматі, а не на гостроті страв: щедро використовують ароматичні трави, а от пекучий перець — лише зрідка, щоб трохи відтінити смак. Національні м'ясні страви — це різноманітні кускуси та рагу, з овочевих варто спробувати фалафель, «кошарі» (рис, турецький горох, макарони, томатний соус) і класичний «фуль медамес» — тушковані боби з оливковою олією, цибулею та часником.

Обов'язково спробуйте смаженого голуба, фаршированого кашею. Голубів у Єгипті спеціально розводять із гастрономічною метою.
Вибір закладів закладу громадського харчування в Єгипті найширший: від недорогих закусочних на міських вулицях до ресторанів високої кухні.

Напої слід замовляти без льоду, тому що його нерідко роблять із звичайної води з-під крана - що загрожує.
Вартість вечері у хорошому єгипетському ресторані стартує від 150 EGP, у кафешці – 60-90 EGP, недорого перекусити можна від 25 до 50 EGP. Келих пива зазвичай коштує від 6 EGP (у звичайному барі) до 30 EGP (у модному закладі при п'ятизірковому готелі). Найкращі місцеві вина — Grand Marquis, Cape Bay або Sheherezad у магазинах продаються за ціною від 65 до 80 EGP, а в ресторанах при готелях вже на 100 EGP дорожче.

Розваги та пам'ятки Єгипту

Головних екскурсійних фішок у Єгипту рівно чотири, і вони всім відомі: піраміди, Сфінкс, храми Луксора і Долина царів. Зазвичай їх огляд включено до програми однієї екскурсії, вирушити яку можна навіть із найвіддаленіших курортів країни (піраміди нерідко поєднують із відвідуванням Каїра). Є на що подивитись і в самій столиці – це численні мечеті, старовинні будинки та найбільший ринок на Близькому Сході Хан-ель-Халілі. Однак, щоб повною мірою скуштувати єгипетських принад у вигляді фараонів, мумій, загадок і пірамід, одного дня буде дуже мало.

Піраміди та храми Єгипту

Гіза, що розкинулася неподалік столиці, — головний магніт для туристів, адже саме тут знаходиться байдужий до всього Сфінкс і найбільший комплекс пірамід в Єгипті. Однак ці пам'ятки — для неофітів, досвідчені пірамідофіли прагнуть побачити найдавнішу трикутну споруду країни — піраміду Джосера, а також комплекс Дашур, зведений за правління великого фараона Снофру.

За релігійну архітектуру (зрозуміло, не мусульманського чи християнського світу, а куди давніша) відповідає Верхній Єгипет, столицею якого можна назвати Луксор. Тут на відносно невеликій території розкинулися найбільш величні пам'ятки епохи легендарних язичницьких богів. Наприклад, Дендера з його храмом богині родючості Хатхор або храм Ком-Омбо, присвячений одразу двом тріадам божеств, а також Абідоський храм, вік якого, за підрахунками істориків, не менше 3,5 тис. років. І це, зрозуміло, не згадуючи Луксорського чи Карнакського храмів, пам'яток Аусана чи вирізьблених у скелі храмів Абу-Сімбела.

Єгипетські оази та природні заповідники
Єгипетські оази, які насправді є достойними об'єктами для екскурсій, незаслужено обділені увагою. Отже, три найближчих до Каїру оази: Ель-Файюм, Бахарія з її гарячими джерелами та Біла пустеля поблизу Фарафри. Важко передати словами красу цих місць, так само як і двома словами розповісти, як сюди дістатися. Тому єгипетські куточки зелені серед пустель настільки мало відвідуються російськими туристами. Чого не скажеш про природні пам'ятки, які, до речі, і знаходяться дещо ближче до узбережжя Червоного моря та Синайського півострова. Найзнаменитіший місцевий заказник — Рас-Мохаммед, чиї коралові рифи колись і назавжди підкорили самого Жака-Іва Кусто. Не менш популярний Кольоровий каньйон, розташований на Синаї - химерні кам'янисті статуї, що наскрізь продувають вітрами. Тут же неподалік є знаменита біблійна Гора Мойсея, на вершині якої єврейський пророк отримав Десять заповідей. Культове місце не тільки для шанувальників пейзажів, що зачаровують дух, а й християн усього світу.

7 речей, які необхідно зробити у Єгипті
  • Здійснити круїз, що запам'ятовується, по Нілу, зазирнувши по дорозі в містичні храми, повні загадок фараонів - Асуан, Ком-Омбо, Есна або Едфу.
  • Пропливти з аквалангом і незворушним виглядом повз рибу-наполеон.
  • Сфотографувати свій профіль на фоні безносого профілю Сфінкса.
  • Побувати в катакомбах Ком-аш-Шугафа в Олександрії, де збереглася банкетна зала для похоронних святкувань.
  • Перерахувати всі колони стародавнього Карнака у Луксорі.
  • Піднятися на гору Сінай, де, якщо вірити легенді, особисто спілкувався з Богом пророк Мойсей.
  • Знайти найстрашнішу мумію в Каїрському музеї і зробити з нею селфі — так, уподібнившись до неосвіченого варвара, зате яке фото на згадку!