Відпочинок у Хорватії

Регіони та курорти Хорватії

Столиця Хорватії Загреб — найбільше місто країни, але за європейськими мірками досить компактне. У Загребі, особливо у його історичному центрі, чудово збереглася середньовічна архітектура. Там багато красивих палаців та соборів, зелених парків та маленьких кафе з верандами. Дослідити місто найкраще пішки, оскільки по-перше, воно невелике, а по-друге, проїхати вузькими вуличками в центрі буває досить проблематично.

Хорватія умовно поділяється на три курортні зони. Острів Істрія відомий своїми мальовничими краєвидами на Адріатичне море, чистою водою і близьким сусідством з Італією (всього 3,5 години морем до Венеції). Пляжі на Істрії не найзручніші: велика галька та бетонні платформи, зате тут досить прохолодно навіть у розпал літнього сезону. Любителям середньовічної романтики варто з'їздити в Ровинь, Пулу і на острів Крк, для молоді чудово підійде Медулін (одне з небагатьох місць у регіоні, де зустрічаються піщані пляжі і можна зайнятися дайвінгом), любителів спокійного відпочинку та людей похилого віку чекає Ловран, а бажаючим поправити здоров'я можна відвідати Апатію.

Столиця Хорватії - Загреб - чудово збережене середньовічне місто, досліджувати яке найзручніше пішки.
Середня Далмація підходить для відпочинку із дітьми. Тут дрібногалькові пляжі із зручним пологим входом у море, а на березі є вся розважальна інфраструктура. Тучепі та Башка-Вода вважаються найкращими курортами для сімейного відпочинку. На острові Брач ​​теж чудове узбережжя з дрібною галькою, але це місце давно облюбували нудисти, тому ці пляжі більше підходять для дорослих. Найпрестижніший курорт у регіоні – Макарська. Там є ціла набережна з розкішними ресторанами, готелями та спа-центрами. Непоганий центр таласотерапії відкрито в Шибеніку, там же зосереджені всі дискотеки та інша молодіжна «движуха».

Південна Далмація - це гори та острови. Тут вирощують устриць і виробляють найвідоміше у країні вино «Дінгач». У районі Дубровника є піщані пляжі, але переважно берег кам'янистий. За версією ЮНЕСКО, Дубровник входить до трійки найкрасивіших міст епохи Ренесансу поряд з Амстердамом і Венецією.

Зима близька, але море ще ближче: чому хорватський Дубровник – найкращий вибір зараз.
Гірськолижні курорти Хорватії обладнані не гірше, ніж австрійські чи швейцарські, але при цьому вони відчутно дешевші. Найближче до Загреба (всього за 10 км) розташований курорт Слеме. Спуски тут досить пологі, що підходить для спортсменів-початківців і дітей, а самі схили знаходяться на території мальовничого природного парку. Відносно молодий, але вже популярний серед любителів зимових видів спорту — курорт Платак. Його головна особливість - шикарні краєвиди на Адріатичне море з найвищої точки.

Клімат

У Хорватії континентальний клімат на півночі країни, гірський – у центральній частині та середземноморський – на Адріатичному узбережжі. Літо тут сухе та місцями спекотне, а зима – м'яка та дощова. Середня температура взимку +5...+10 °C у прибережних районах, а горах вона опускається до −5...0 °C. Влітку в горах досить свіжо: +15...+20°C, а на морі спекотно та сонячно — +23...+27°C, температура води — +22...+25°C. Втім, сонячно у Хорватії скрізь. Ця країна — один із рекордсменів у світі за кількістю сонячних днів на рік.

Найкращий час для відвідування - травень та вересень. У липні та серпні погода чудова, але надто багато туристів, та пляжі переповнені. У квітні та жовтні в Хорватії теж дуже добре, але купатися досить прохолодно.

Готелі Хорватії

Майже всі хорватські готелі, представлені на російському ринку, відреставровані. Рівень готелів зазвичай відповідає заявленій категорії. Більшість готелів – 3*, «четвірок» та «п'ятірок» мало.

Харчування в основному сніданки або напівпансіон - шведський стіл. За системою «все включено» працюють лише кілька готелів.

Різниця у вартості туру «з вечерями» та без них – близько 5 EUR на день. Варто уточнити заздалегідь, чи входять напої в ціну: у багатьох готелях вони включені лише у сніданок, а в обід чи вечерю їх доводиться купувати за додаткову плату досить істотну.
Ціни на проживання в Хорватії трохи нижчі від середньоєвропейських і залежать від курорту. Найвищі — у Загребі та Дубровнику. Непогана «троячка» коштуватиме – від 470 HRK на добу за двомісний номер. В інших містах ціни, швидше за все, будуть нижчими.

Розпещені східними надмірностями турецьких «п'ятірок» туристи можуть залишитися незадоволені скромними хорватськими «троячки» з невеликими і простенькими номерами. Подекуди немає кондиціонерів (уточнюйте заздалегідь). Анімація — лише в готелях міжнародних «ланцюжків», яких у Хорватії дуже мало, і російською мовою зустрічається нечасто.

Напруга в мережі 220 В, частота 50 Гц, використовуються стандартні розетки та вилки з круглими штепселями, але у зв'язку з інтенсивною реконструкцією багатьох готелів під європейські стандарти, все більшого поширення набувають розетки європейського зразка.

Пляжі Хорватії

Всі пляжі в країні муніципальні, вільний вхід. Лежак та парасолька обійдеться – від 30 HRK на день. Деякі готелі надають пляжне обладнання безкоштовно.

Пляжі Істрії, за дуже рідкісним винятком - штучні бетонні платформи, природне каміння, плато або невеликі галькові лагуни. У Середній Далмації (міста Брела, Башка-Вода, Тучепі та інші) та на острові Брач ​​пляжі дрібногалькові, вони вважаються найкращими на всьому узбережжі. Сосни тут ростуть буквально за 3-4 м від лінії прибою, тому ніякі парасольки не потрібні. На острові Брач ​​розташований найпопулярніший пляж у країні - "Златні-Рат", удостоєний Блакитного прапора. Особливість цього пляжу в тому, що він постійно переміщається: частина берега заглиблена в море, тому під впливом вітру та морської течії галька з піском пересуваються, і берегова лінія змінює свої обриси.

У Південній Далмації є і галькові, і скелясті, і бетонні, а на островах у районі Дубровника ще й піщані пляжі. А ще Хорватія загалом та Істрія зокрема чи не головний центр світового нудистського туризму.

Лікування у Хорватії

На території Хорватії понад 20 термальних джерел, навколо яких збудовані бальнеологічні центри та цілі курорти. Більшість із них зосереджено північ від і сході країни, переважно неподалік столиці. Сюди їдуть лікувати захворювання дихальної та нервової систем, опорно-рухового апарату, серцево-судинної системи, а також відновлюватися після травм та складних операцій.

У країні є єдине в Європі родовище лікувальної нафти — нафталану. В Іванич-Граді розташована однойменна клініка «Нафталан», яка спеціалізується на лікуванні шкірних захворювань і вважається в цій галузі однією з найкращих у світі.

Дайвінг у Хорватії

Кришталево чисті води Адріатичного моря, відсутність сильних течій та різноманітність підводного світу щорічно залучають до Хорватії дайверів з усієї планети. Місцеві сайти пропонують різний рівень складності: рівне морське дно з колоніями цікавих рослин та зграйками риб, ландшафтні ділянки (вертикальні стіни, підводні печери); особлива гордість підводної Хорватії — штучні та природні річки. Популярні дайв-сайти: природні - острів Св. Івана (ідеальний для дайверів-початківців), острови Стураг і Банеле, Галебові стіни (підводні печери).

Найкращий час для дайвінгу — з травня до жовтня. Для занурень необхідно отримати спеціальний дозвіл у одному з відділень Хорватського союзу дайвінгу. Занурення до певних річок вимагатимуть додаткового дозволу.
Відомі річки: "Нумідія" - найбільший в Адріатиці, 120-метровий корабель часів Другої світової (глибина 40 м); екскаватор «Драга», води довкола якого відрізняються прозорістю протягом усього року; «Коріолан» - мінний тральщик, який затонув у 1945 р., з величезною колонією губок; «Ліна» — торговий корабель, що пішов на дно 1914 р., італійський есмінець, розколотий на дві частини під час війни.

6 речей, які необхідно зробити у Хорватії
  • Відправитися в нічну диско-пригоду на острів Хвар, де клубів та ресторанів безліч.
  • Заглянути опівдні у легендарні печери німфи Каліпсо на острові Млет. Обмерти від захоплення, випливаючи з печери в ультрамариновій воді, що світиться.
  • Здійснити екстремальний похід на каное каньйоном річки Цетіни, що включає спуск по 50-метровому водоспаду.
  • Прогулятися лабіринтами печери Враньяче, що за 15 км від Спліту.
  • Особисто перерахувати кількість голів-портретів, якими прикрашений собор Св. Якова у Шибеніку. Архітектурне диво зібрано з окремих кам'яних плит, а голів – 74.
  • Повечеряти в ресторані просто неба Radmanovi Mlinice, побудованому на місці старого млина на березі гірської річки Цетини. З центру Оміша до ресторану ходить спеціальний паровозик.


Що привезти

Найпоширеніший місцевий сувенір — вино (зазвичай сухе — його тут дуже великий вибір). З найміцніших напоїв найвідоміший — «Травариця» (на травах), «Сливовиця» (на сливах) та «Грушовиця» (на грушах). Популярністю також користується вишневий лікер "Мараскіно" із Задара (великі його шанувальники - британські монархи).

Покупки дорожчі – ювелірні прикраси з Рієки під назвою «морчиш» – тонкої роботи брошки, шпильки, підвіски у вигляді голівки негритенка («родичі» венеціанських «моретто»). Також можна придбати вироби із коралів, які зустрічаються тут на багатьох островах. З традиційних народних виробів — гарні мережива Долмацьких островів, вишивка ручної роботи, дерев'яні різьблені штучки, вироби з вовни та шкіри, килими, кераміка, національні костюми та гобелени.

Чоловіча шовкова краватка дуже стильний хорватський сувенір. Цей аксесуар вигадали саме тут, і місцеві модники цим дуже пишаються.
Хорватія розташована по сусідству з Італією, а це означає, що у тутешніх торгових центрах та магазинах є якісний одяг та взуття. Ціни трохи нижчі за московські, а вибір цілком гідний, хоч і не такий розкішний, як у Мілані. Варто придивитися до шкіряного одягу та сумок, взуття, а також до місцевих та міжнародних демократичних брендів. Як сувенір можна придбати чоловічі шовкові краватки. Вони були винайдені саме у Хорватії.

Найрізноманітніший шопінг – у Загребі. Найбільший торговий центр хорватської столиці - Zagreb Arena - знаходиться за кілька хвилин їзди від центру міста. Для охочих заощадити є аутлет – Roses Designer Outlet. Він розташований за межею міста, на північ від Загреба. У Дубровнику за покупками варто їхати до ТЦ Lapad, Branimir або Importanne, який знаходиться просто під будівлею головного залізничного вокзалу.

Магазини відкриті по робочих днях з 8:00 до 20:00, по суботах та неділях — до 14:00. На узбережжі під час туристичного сезону вони працюють з 6:00 до 12:00 та з 17:00 до 20:00 (22:00).


Кухня та ресторани Хорватії

Окрім стандартної європейської кухні, у Хорватії готують безліч національних страв. Це далматинський чи істринський «пршут» (в'ялене м'ясо), паський чи личський сир, овечий сир, славонський «кулен» (рід ковбасок), знамениті самобірські чи загірські «чешнівки» (теж ковбаски). У Далмації, на островах та в Істрії основні страви — риба та морепродукти, а також «паштицада» (тушковане м'ясо) та варена баранина. Інші популярні хорватські делікатеси: "чобанац" - "пастуше" рагу з різних видів м'яса, щедро приправлене паприкою, "штруклі" - макарони з сиром, "полиці" - запечена картопля з беконом. На узбережжі неодмінно варто скуштувати дорогі (і дуже смачні) страви із трюфелем, істрійський суп «манештра». На солодке рекомендуємо скуштувати шоколадні делікатеси «баядера» та «гріот».

З хорватських національних напоїв можна відзначити червоні вина "Теран", "Мерло", "Каберне", "Опопло", "Плавац", "Дінгач" та "Поступ"; білі вина «Мальвазія», «Пошип», «Піно», «Куюнджуша», «Жлахтіна» та «Мускат». Серед міцних напоїв найбільш відомі «Сливовиця», «Травариця» та «Лозовача», а серед десертних — «Прошок» та «Мараскіно».

Незважаючи на наявність моря "під боком", найкраща риба в Хорватії - це колбм'ясо. Найвідоміша «Вегета» родом саме з Хорватії. Її тут додають майже до всіх страв.
Кафе та ресторани різного рівня у курортних містечках є на кожному кроці. Обід обійдеться - від 200 HRK, а посиденьки з мінеральною водою або чашкою кави в недорогому кафе - від 50 HRK з особи.

Порції просто величезні, а привітні господарі в якійсь конобі (національній таверні) люблять пригощати домашньою настоянкою. Особливо якщо турист прийде вдруге.

Розваги та пам'ятки Хорватії

Хорватія — країна дуже гарна, і більшість визначних пам'яток тут — природні. Їй дісталося все найкраще, що є в Європі: мальовниче узбережжя Адріатики, гірські схили, чисті річки та озера, соснові ліси, від запаху яких паморочиться голова, та багато іншого.

Не дивно, що найголовніше багатство цієї країни — національні парки. Найвідоміший, найкрасивіший і найвідвідуваніший нацпарк — «Плитвицькі озера», з 1979 р. він знаходиться у Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Озера заповідника демонструють усі відтінки синього, блакитного та бірюзового, спостерігати їх найзручніше з оглядового майданчика над долиною річки Корану. Купатися в озерах заборонено, щоб зберегти їх у первозданній чистоті. Національний парк Крка славиться своїм каньйоном, спускаючись яким, можна побачити озера, 20-метровий водоспад і занедбаний францисканський монастир посеред незаселеного острова.

Взагалі, покинуті міста — це одна з візитівок Хорватії. Наприклад, порожнє місто, воно ж — Голий острів, біля острова Раб. З 1949 р. тут був надсекретний концтабір для політичних ув'язнених. Хум — найменше місто у світі: офіційно там мешкають лише 17 мешканців, включаючи мера.

У Хорватії є багато цікавих екскурсійних програм та маршрутів: «Повчальна дорога вировитичного Білогір'я», проект «Дорогами традиційної кухні», «Перлини дравської долини» або поїздка до містечка Граб.
По всій країні розкидані середньовічні палаци та замки. Найкраще зберігся палац Діоклетіана в Спліті. Ця споруда епохи Священної Римської імперії знаходиться на території площею 3 га і швидше нагадує маленьке середньовічне місто, ніж будинок. Визначено старовинний замок Фрідріхштейн на Кочівській горі, замки Жужемберк та Хмільник, замок на острівці — Оточець, Тур'яцький замок, а також близько 80 літніх резиденцій знаті, збудованих у стилі епохи Відродження на території Дубровницької Рів'єри та на півночі.