Відпочинок в Швейцарії

Комусь Швейцарія може здатися нудною, комусь надто дорогою, зате хтось знайде там найчарівніші замки у світі, а інший — найкращі траси Альп. І кожен буде по-своєму правий. Крім того, є ще одна перевага цієї країни, яка для когось стабільно переважує мінуси: це можливість долучитися до суспільства всіляких знаменитостей. Із завидною регулярністю схили Швейцарських Альп оголошуються мелодійним вереском топ-моделей, криками спадкоємців і навіть (в сезон) матюками російського поета-пісняра Сергія Шнурова.

Тож не дивно, що гірськолижні курорти Швейцарії поділяються на дві категорії: для мільярдерів та мільйонерів. Нехай це явне перебільшення, проте дещиця правди в ньому є: фактор престижу — головний тутешній туристичний козир, що має на увазі відчутні фінансові витрати. Втім, напрямок має чимало інших плюсів: вилізані траси на будь-який смак, найкращі у світі гірські готелі та ціла маса історичних пам'яток, в основному замків. З мінусів можна виділити ту саму дорожнечу... проте, красиво жити, як відомо, не заборониш!

Регіони та курорти Швейцарії

Столиця - Берн: крихітне місто з бездоганною репутацією, що нагадує середньовічну фортецю з усіма сучасними благами цивілізації. Компактний історичний центр розташований на півострові, оточеному річкою Арі: на затишних вуличках Крамгассе, Марктгассе та Шпітальгассе вмістилися майже всі головні визначні пам'ятки. Найкращий шопінг - на вул. Ратаусгассе, більшість музеїв – у кварталі Кірхенфельд.

Швейцарія - країна респектабельних курортів: природа тут чудова, матеріальних ресурсів достатньо, щоб радувати дорогих у всіх сенсах гостей. Знамениті лікувально-оздоровчі центри побудовані, наприклад, на берегах швейцарської Рів'єри - Женевського озера. Монтре - курорт елітний: свого часу тут відпочивали Набоков, Чайковський та Стравінський. У Лозанні більше молодих та активних: удень вони оглядають архітектуру, а вночі відриваються у клубах. У Вевеї із засніженими вершинами мирно сусідять пальми, Івердон-ле-Бен славиться термальними джерелами та природним піщаним пляжем.

Центр регіону — Женева: мультинаціональна, багатолика, що дивує стародавніми площами, середньовічними кварталами та сучасними пам'ятками на зразок штаб-квартири ООН.
Першокласні спа-клініки є і в містечку Бад-Рагац, де затишні банні халати вечорами прийнято міняти на коктейльні сукні та смокінги. Звідси неодмінно варто з'їздити на екскурсію до Цюріха: прогулятися вулицями старого центру, витратити цілий стан у бутіках Банхофштрассе, повеселитися в нічних клубах, що поступаються по розмаху хіба що лозанським. І, звичайно, відпочити на берегах Цюріхського озера: у межах міста — понад 30 обладнаних зон для купання.

У списку мальовничих швейцарських озер значиться також Луганське сусідство з Італією. Тут завжди жарко, цікаво та дорого, головні курорти – Лугано, Аскона та Локарно. Люцернське озеро прохолодніше і за кліматом, і за настроєм. Звідси рукою подати до популярного гірськолижного центру — Енгельберга із сучасними трасами та багатою історією. Не менш затребувані зони для катання — Юнгфрау, що об'єднує одразу три містечка, Гштаад — 6 регіонів з єдиним скі-пасом, аристократичний Санкт-Моріц, Верб'є з позатрасовими спусками та Церматт у знаменитого піку Маттерхорн.

Клімат

Помірно-континентальний, альпійський. Йому не властиві крайні прояви спеки, холоду чи вологості. У січні-лютому денна температура коливається в межах -1...-5 °C. На півночі та в центральній частині країни погода визначається впливом Атлантики, на півдні переважає м'який середземноморський клімат. Середня температура у Женеві у грудні-лютому +2 °C.


Готелі Швейцарії

«Традиційна швейцарська якість» — друк, який можна заслужено ставити чи не кожному місцевому готелі. Щоправда, і розцінки тут відповідні: за бездоганний сервіс та доглянутість номерів треба платити. У Берні багато пансіонів, готелів та хостелів, причому селитися можна як у центрі, так і на околицях: у компактній столиці немає непереборних відстаней. Ліжко в хостелі коштує 45 CHF за ніч, номер у готелі «ліжко плюс сніданок» - від 85 CHF.

Напруга в мережі – стандартні 250 В, а ось розетки – особливі, типу J: перехідник до них доведеться просити на ресепшн.
У Цюріху житло краще забронювати заздалегідь, проживання в 3* коштує від 90 CHF на добу, в 5* - від 270 CHF. На околицях розташовані люксові котеджні комплекси з номерами від 500 CHF на день. У Женеві ціни кусаються навіть у хостелах: 95-100 CHF за ліжко у загальній кімнаті. Розумніше пошукати знижки на номери в «троячках»: стандартна вартість - від 160 CHF, але при ранньому бронюванні або певному везенні можна знайти варіант за 80-110 CHF. Вілли в Лозанні притулять мандрівника за 250 CHF на добу, гостьові будинки в Локарно - за 75 CHF, апартаменти в Санкт-Моріці - за 150-2850 CHF.


Гірські лижі

Гірськолижні курорти Швейцарії - зразок у всіх сенсах: природа тут чудова, інфраструктура продумана, схили залиті сонцем і засипані пухнастим снігом протягом усього сезону, що триває з листопада до квітня (а подекуди - і цілий рік). Гори займають майже дві третини території країни, тож підкорювачам вершин і справді є де розвернутися.

Відразу кілька популярних курортів розташовані на околицях Берна, на північних відрогах Бернських Альп. Одна з наймальовничіших точок — Юнгфрау: сучасний комплекс із 7 зон, пов'язаних поїздами, автобусами, витягами та єдиним скі-пасом. Найвідоміша — Гріндельвальд, «село льодовиків» із 50 трасами (перепад висот — майже 2000 м), 20 % з яких — складні, 30 % призначені для новачків. Додаткових активностей - безліч: від скелелазіння до сплавів по гірських річках. Венген відомий найчистішим повітрям та етапами Кубка світу зі слалому. Перепад висот тут не такий вражаючий, тому більшість трас віддані неофітам і «середнячкам». А високогірне містечко Мюррен — батьківщина першого Чемпіонату світу з гірських лиж, що відбувся 1931 року.

Ще один відомий курорт на околицях столиці — елітний Гштаад: аристократичне село з доглянутими шале, готелями 5* та забороною на якийсь автотранспорт. Складних спусків тут практично немає, зате є фан-парки для сноуборду, санні зони, модні арт-галереї та просторий пішохідний центр із ресторанами, барами та казино. Високопоставлена ​​публіка облюбувала і Санкт-Моріц із 350 км пологих та екстремальних трас. Унікальний клімат, розмаїття гурманських ресторанів, спа-центрів та музеїв — мабуть, головні причини вступити у низку його шанувальників.

За звання наймальовничішого курорту бореться і Церматт: милуватися піком Маттерхорн, що височить над містом, можна нескінченно. Кататися, до речі, теж: сезон у кантоні Валі, куди входять не лише Церматт, а й Верб'є, Кран-Монтана та Саас-Фе, триває цілий рік.

Лікування

За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров'я, швейцарська медицина — одна з найякісніших та найефективніших на планеті. По всій країні розташовані державні шпиталі, приватні клініки та спа-центри, які оснащені за останнім словом техніки та пропонують повний спектр лікувально-оздоровчих послуг. Кваліфікований медперсонал прагне створити максимально комфортні умови для кожного пацієнта та підбирає індивідуальні методики боротьби з найсерйознішими недугами.

Комплекс діагностичних процедур у швейцарській клініці обходиться в середньому у 500 CHF, пластичні операції – від 2200 CHF, курс лікування онкозахворювань – від 5000 CHF.
Один із пріоритетних напрямків швейцарської медицини — онкологія. Місцеві лікарі проводять хіміотерапію зі щадними препаратами, що викликають мінімум побічних ефектів, а також радіотерапію з використанням гамма-ножів та професійні хірургічні втручання. Ще одна потрібна область - стоматологія: відбілювання, виправлення прикусу, встановлення імплантів із застосуванням безпечних анестетиків та матеріалів бездоганної якості. На лікування до країни приїжджають і пацієнти із серцево-судинними та гінекологічними патологіями, захворюваннями кісткової системи, нервовими розладами та естетичними дефектами.

У списку великих медичних центрів — Університетська лікарня та діагностична клініка Double Check у Цюріху, шпиталь De la Tour та стоматологія Adridens у Женеві, клініки De la Source та Cecil у Лозанні. У Монтрі лікують стрес, на термальному курорті Бад-Рагац відновлюють після операцій, у Лугано та на високогірних гірськолижних курортах у ролі терапевта – сама природа.

Освіта

Освіта у Швейцарії дорога, зате престижна і, безумовно, якісна: тутешні університети виростили цілу плеяду нобелівських лауреатів. Обов'язкові безкоштовні етапи навчання – початкова школа та перший ступінь середньої освіти. У 15 років тінейджери вступають до старшої школи або професійних коледжів, після яких, як правило, обирають прикладні вузи. Державні школи безкоштовні та призначені для юних громадян країни, приватні пансіони (їх понад 260) орієнтовані на іноземців. Навчання та проживання у шановних закладах коштує від 60 000 CHF за семестр. Свідоцтво про закінчення старшої школи – сертифікат Maturite gymnasiale.

Для вступу до швейцарських вишів потрібно пред'явити атестат (російські котируються не скрізь), пройти тест на знання однієї з державних мов та співбесіду, іноді ряд додаткових іспитів. Найбільший університет країни базується в Цюріху, юриспруденцію найкраще викладають у Лозанні та Фрібурі, філологію – у Женеві, а економіку – у Санкт-Галлені.

5 речей, які варто зробити у Швейцарії
  • Побувати в римській колонії Августа-Рауріка, заснованої 44 р. до н. е. на околицях Базеля.
  • Взяти участь у незвичайних турнірах з крикету, поло та гольфу на замерзлому озері в Санкт-Моріці.
  • Повечеряти в самому високогірному в світі ресторані, що обертається, на курорті Саас-Фе. А потім підвищити градус романтики до максимуму, повінчавшись у каплиці з дивовижним видом на Швейцарські Альпи.
  • Помилуватися природними чудесами в Гроті блакитного льоду та Льодовиковій ущелині в Гріндельвальді.
  • Порахувати різнокольорові точки в небі на Міжнародному тижні польотів на повітряних кулях Шато-д’Е.
  • Шопінг та магазини
  • «Велика швейцарська четвірка сувенірів» — годинник, сир, шоколад та складані ножі. За годинами відомих марок (Patek Philippe, Rolex, Omega) варто вирушати до франкомовних регіонів країни — саме там знаходяться знамениті майстерні. Придбати відмінні хронометри без гучного імені на кришці (а значить, і за прийнятною ціною) можна в іншій частині Швейцарії: у кожному місті знайдеться кілька годин майстрів, чий товар буде нітрохи не гірший за «патек філіппов».

Сири, найвідоміші серед яких «грюєр» та «ементаль», продаються повсюдно — у супермаркетах, магазинах та спеціалізованих сирних лавках. При цьому в кожному кантоні є свій власний, зрозуміло, найкращий сорт сиру. Ласун утішить велику кількість шоколадної продукції: від вже звичних «Ліндта» і «Тоблероні» до ексклюзивних Teuscher, Pamaco і Sprungli. Ціна варіюється від 1 до 12 CHF за плитку.

Неймовірно, але факт: справжній швейцарський складаний ніж зовсім не червоного, а сірого кольору із зображенням національного прапора.
Швейцарські армійські ножі Victorinox і Wenger обійдуться від 80 CHF за 33 функції (ножі та ножічки, відкривачки на всі випадки життя, викрутки, ножиці, штопор, далі за списком) до 400 CHF за друга мандрівника з 80 (ошукати!) інструментами.

Крім усього іншого, зі Швейцарії можна привезти симпатичні дзвіночки всіх розмірів і призначень — від маленьких сувенірних до двокілограмових коров'ячих, а також музичні шкатулки.

Найкращий час для шопінгу – середина зими чи літа: у торгових центрах стартують розпродажі зі знижками до 70-80%.
Магазини працюють у будні з 8:30 до 18:30, деякі великі — у четвер до 21:00-22:00. У суботу всі магазини відкриті з 8:00 до 12:00 та з 14:00 до 16:00. Швейцарський шопінг-рай — Женева: кількість торгових точок зашкалює за 3000, найкращі зосереджені на лівому березі Рони. За антикваріатом варто вирушити на Гранд-Рю, за книгами та одягом європейських брендів – на вул. Конфедерація. У столиці полювати за сувенірами найприємніше на Ратаусгассі і численних провулках, що її обрамляють. Найбільш фешенебельні бутіки Цюріха відкриті на Банхофштрассе. Тим, чий бюджет обмежений, більше сподобається на Нідердорфштрасі: тут є магазини міжнародних молодіжних марок та місцевих дизайнерів. Найбільший аутлет розташований у південному містечку Мендрізіо, всього за 50 км від італійського Мілана.

Кухня та ресторани Швейцарії

Кухня Швейцарії — радість для гурманів: у вишуканих стравах чуються французькі, німецькі та італійські нотки, які в акорді звучать просто чудово. Улюблений інгредієнт місцевих кухарів — сир: з «грюєра», «ементалю» та ще 450 видів готують «фондю» (ніжну розплавлену масу з вином та спеціями), «раклет» (плавно таючий сир, що подається в маленьких грубках) та багато інших частування .

Кожен швейцарський кантон пишається своїми кулінарними скарбами. На узбережжі Женевського озера неодмінно варто скуштувати свіжовиловленого окуня, у Цузі - вишневий торт, у Санкт-Галлені - сосиски з телятини. До речі, м'ясо в чистому вигляді швейцарці їдять рідко, віддаючи перевагу всіляким сосискам, сарделькам і паштетам. У Цюріху гарна картопля «решти», спершу відварена, а потім запечена: схема, начебто, нехитра, але смак — незабутня. У Шаффхаузені — чудові цибульні пироги, та й загалом випічка у Швейцарії в пошані: одного лише хліба — понад 300 видів. З десертів варті уваги медові тістечка «лекерлі» та листкові пиріжки «крепфлі». Хоча на солодке краще пестити себе не борошняними виробами, а прославленим на весь світ швейцарським шоколадом.

З алкоголю рекомендуємо вишневий бренді «Кіршвассер» та грушевий «Вільямс», сливовий шнапс «Пфлюмлі», а також місцеві сорти вина та пива.
У Швейцарії величезний вибір є таким: заможним туристам припадуть до смаку дорогі національні, французькі та італійські ресторани, економним мандрівникам — всілякі піцерії, мексиканські закусочні та точки самообслуговування. А ось звичайний фастфуд, як не дивно, б'є по кишені: бургери в мережевих закладах коштують майже вдвічі більше, ніж, наприклад, у Німеччині. Щоб зберегти бюджет, краще шукати в кафе «меню дня», що дають змогу повноцінно пообідати за ті ж 15-25 CHF. Денна трапеза в основному меню обійдеться від 35 CHF, вечеря в ресторані - від 50-70 CHF на персону. Чайові, як правило, включені до рахунку.


Розваги та пам'ятки

Визначні пам'ятки Швейцарії - втілення елегантності: туристів приваблюють замки, що зберігають таємниці Середньовіччя, класичні музеї, акуратні вулиці старих міст. Все це обрамлено чудовими краєвидами: гірськими масивами, лісами та озерами, в чиїх водах відбиваються історія та сучасність.

Символи Берна — найбільший у країні Кафедральний собор у стилі пізньої готики, помпезний Федеральний палац, де засідає парламент, та витончена Годинникова вежа 13 століття. Юні гості столиці будуть у захваті від Ведмежого парку (любов бернців до клишоногих стала притчею в язицех), а ось зловісного фонтану «Пожирач дітей» можуть і злякатися.

Найцікавіші експозиції — у Будинку-музеї Ейнштейна, Історичному музеї та замку Егенсдорф, що красується на околицях.
Найвідоміші будівлі Цюріха — монументальний собор Гроссмюнстер, витончений Фраумюнстер з бірюзовим шпилем, що впивається в небо, найстаріша в місті церква Св. Петра і ошатна Опера. Неподалік знаходиться Рейнський водоспад — один із найбільших у Європі.

Знайомство з Женевою найчастіше розпочинають із площі Бург-де-Фур — свідка римської епохи. Відпочивати у затишних кафе з видом на старий фонтан, Ратушу та інші історичні пам'ятки приємно у будь-яку пору року. При цьому головний міський фонтан Ж д'О побудований зовсім не тут, а посеред озера, і визнаний одним з найпотужніших у світі. Втомившись від екскурсій, можна сповільнити біг часу, поспостерігавши в Англійському парку за мірним рухом стрілок Квіткового годинника. А потім і зовсім втекти до берегів Женевського озера, де височіють легендарні замки: Шильйонський та Грюйєр.

У Лозанні примітні готичний Кафедральний собор та розкішний палац Рюміна — реверанс флорентійської архітектури. У Люцерні варто прогулятися дерев'яним мостом Капельбрюкке, піднятися на вежі стіни Музегг і помилуватися околицями з гори Пілатус. На гостей Базеля чекають музеї: Історичний, Художній та Анатомічний.