Відпочинок у Туреччині

Регіони та курорти Туреччини

Столиця - Анкара, стародавнє місто з монументальною архітектурою, що до початку 20 століття вважалося провінцією, але з набуттям почесного статусу пережив другий розквіт. Однак більшість туристів, які мріють познайомитися з «справжньою» Туреччиною, як і раніше, обирають Стамбул. Це місто-легенда, розділене Босфором на європейську та азіатську половини, кожна з яких – зосередження пам'яток: соборів, мечетей, палаців, оточених галасливими ринками та колоритними житловими кварталами.

Ізмір грає відразу кілька ролей у турецькій виставі: це і популярний курорт, і сучасний діловий центр, і культурна скарбниця з десятками музеїв. Символ Адани – найбільша в країні мечеть Сабанджі, гордість Ерзурума – велична фортеця 5 століття. А Бурса — це колишня столиця оттоманська, що тягне за собою шанувальників пляжного відпочинку влітку, гірськолижного — взимку, а екскурсійного — цілий рік.

Пляжна «перлина» Туреччини – Анталійське узбережжя.
Центральна Анатолія — регіон з неймовірними краєвидами та стародавніми містами, що зберігають сліди величі могутньої цивілізації. Анкара - головний, але далеко не єдиний із них. Є ще Аксарай з мечетями, гробницями та караван-сараями, Конья — батьківщина християнської великомучениці Параскеви-П'ятниці та фольклорного мудреця Ходжі Насреддіна та Кайсері з відмінними можливостями для екскурсій, шопінгу та катання на гірських лижах.

Анталійське узбережжя - притча в язицех для представників відпочинку за системою «все включено». Анталія потребує якщо не представлення, то реабілітації своєї культурної значущості: тут є не тільки готелі та бари, а й розсип древніх пам'яток. Те саме і з Кемером, на околицях якого лежать руїни цілих міст. Сіде — справжній музей просто неба, об'єкти середньовічної спадщини є і в Аланії, а ось молодий Білек історичними пам'ятками ще не обріс.

На Егейському узбережжі Туреччини клімат суші, інфраструктура компактніша. У списку найвідоміших курортів — Мармаріс з європейським настроєм, Фетхіє на місці античного порту, Бодрум — рай для тусовщиків та Кушадаси з їхньою провінційною чарівністю.

Уторані екскурсійні стежки - Ефес, Троя, Ассос, Мілет та інші міста з підручників з історії.
Самі турки вважають за краще відпочивати на Чорноморському узбережжі. Тут і найкрасивіша природа, і стародавні порти, частина з яких старша за єгипетські піраміди. Трабзон – місто храмів різних конфесій, архітектура Сафранболу охороняється ЮНЕСКО.

Каппадокія відома багаторівневими скельними монастирями та іншими знаковими християнськими святинями. Найяскравіші враження подарують екскурсії у Геремі, Невшехір, Ургюп та долину Іхлара.

Готелі Туреччини

Турецькі готелі – тема велика і дуже різнобічна: вибираючи пункт призначення для свого відпочинку в країні, потрібно завжди розглядати конкретні варіанти, не покладаючись лише на кількість «зірочок» на фасаді. Дві "четвірки", розташовані на відстані 200 м, можуть разюче відрізнятися один від одного.

Практично всі розетки в турецьких готелях – європейського стандарту (тип C та F), напруга в електромережі – 230 В.
Взимку на середземноморському узбережжі працюють усі «п'ятірки» з критими басейнами, а також готелі, що спеціалізуються на таласотерапії та готелі зі своїми полями для гольфу. Що стосується зимових курортів, то в Паландокені готелі в основному 4-5 *, харчування від напівпансіону до "ультра все включено". Готелі Улудагу порівняно невеликі, на 80 номерів максимум. У «лікувальних» Кангалі та Ялові розміщення пропонується в готелях типу санаторіїв: особливого комфорту та сервісу в них чекати не доводиться.

Якість готелів Стамбула та рівень обслуговування в них сильно залежать від району, де вони розташовані. Наприклад, у торговому районі Лалелі (район «шопників») він дещо нижчий, ніж в інших місцях міста.

Пляжі Туреччини

Турецьким пляжам не потрібна реклама: вони тут головний туристичний магніт. У країні чотирьох морів – Чорного, Мармурового, Егейського та Середземного – інакше й бути не може. Узбережжя Белека та Сіде вкрите піском, у Бодрумі — галька, в Анталії та Кемері — мальовничі бухти. Залишається лише вибрати варіант до душі та насолоджуватися класичним пляжним релаксом.

Позасмагати та вдосталь накупатися можна навіть у Стамбулі. Пляж «Далія-Біч-Клаб» біля Чорного моря славиться відмінним сервісом: на просторій території, що охороняється — відокремлені зони для відпочинку, спортивні майданчики, снек-бари і чудовий рибний ресторан. "Солар-Біч-Клаб" - найбільший приватний пляж у Стамбулі. Тут є все: від шезлонгів, парасольок та душових до барів, ресторанів, дитячого клубу, салону краси та навіть власної медклініки. За спокійним відпочинком краще їхати на пляжі Принцевих островів: більшість із них платні, але дуже симпатичні.

Гордість "Тру-Блю-Біч" на Мармуровому морі - бар з живими виступами: на місцевій сцені часто сяють зірки рівня Кеті Перрі.
Анталійське узбережжя завжди переповнене відпочиваючими: море тут чисте, пляжі (піщані та галькові) доглянуті. "Клеопатра" в Аланії відома ідеально гладким, плавним входом у воду, затишна бухта в містечку Олімпос - найкращий вибір для тих, хто мріє залишитися наодинці з красивою природою. Деревка Кадріє біля Белека – курорт демократичний, а Текірова поблизу Кемера – елітний.

Є свої «перлини» і на Егейському узбережжі. Покритий темним піском пляж "Памуджак" - дикий, але дуже мальовничий. Море в лагунах околиць Фетхіє завжди тепле та спокійне. На пляжі Дальяна гніздяться черепахи, хоча спостерігати за ними — велике везіння. А "Ак'ярлар" неподалік Бодрума - ідеальне місце для відпочинку всією родиною.


Гірські лижі

Відпочивати взимку у Туреччині чи не приємніше, ніж улітку. По-перше, не так жарко (а на екскурсіях по спекотних містах та весях це важливо). По-друге, сезон на гірськолижних курортах у розпалі: поєднати, наприклад, огляд каппадокійських багатств і катання на засніжених схилах простіше простого. По-третє, взимку на узбережжі, як і раніше, відкриті численні готелі, що пропонують гостям відмінну кухню, гольф, теніс, таласотерапію, закриті басейни і чисте морське повітря. Ах да! Все це набагато дешевше, ніж тиждень у Альпах чи будь-якій європейській столиці.

Траси на турецьких гірськолижних курортах прості, без екстриму, але шанувальникам якісного сервісу та мальовничих пейзажів тут сподобається. Сезон триває з грудня до березня. Один з найпопулярніших курортів - Улудаг: спуски в обрамленні хвойних лісів - широкі та доглянуті, майже у кожного готелю - власні підйомники.

На схилах Улудага є зони і для дітей, і для досвідчених лижників, створені можливості для слалому, гонок та біатлону.
Паландокен - курорт молодий, але просунутий: тут багато готелів, що працюють за системою "все включено", дитяча школа, пара чорних трас та спуски для позатрасового катання. До речі, турецька збірна з гірських лиж тренується саме тут. Сарикамиш із затишною, розслабленою атмосферою частіше обирають новачки та сім'ї з дітьми, а Карталка з професійним сноу-парком підходить для спортсменів з будь-яким рівнем майстерності.

Лікування в Туреччині

Гостинна Туреччина цілий рік дарує туристам можливість поправити здоров'я, що розхиталося, за допомогою талассо, вживання мінеральних вод і купання в гарячих джерелах. Головні лікувально-профілактичні курорти - Кангал, Ялова та Памуккале. Перший височіє на 1650 м над рівнем моря, так що цілюще тут навіть повітря. Але "фішка" Кангала - зграйки "рибок-лікарів", що мешкають у гарячих термальних басейнах. Масаж їх гострими зубками сприятливий при захворюваннях шкіри (екземі, нейродерміті, вітіліго, псоріазі і т. д.) та неврологічних недугах (розслаблює відмінно). Симптоми гастриту та виразки пом'якшує прийом мінералки з високим вмістом цинку та селену.

Серед зимових турецьких бонусів — рідкісне задоволення поблукати меланхолійним Стамбулом під сніжинками, що кружляють, зігрітися в чайних Ускюдара і послухати, як перегукуються пароплави в ранковому тумані над бухтою Золотий Ріг.
Символ Памуккале - білі каскади водойм-терас, утворених з каменю травертину. Тут б'ють 17 геотермальних джерел, вода з яких омолоджує весь організм та зцілює шлунково-кишкові, шкірні, серцево-судинні та інші захворювання. Подбати про здоров'я можна і в Ялові, що на околицях Стамбула: басейни, хаммами, мінеральні ванни та масаж - дієві знаряддя у боротьбі з порушеннями обміну речовин, невралгією, ожирінням та іншими поширеними недугами.

Шопінг

Шопінг у Туреччині — це не пусті прогулянки фешенебельними моллами, а азартні торги на ринках, пошуки скарбів у сувенірних лавках, модні експерименти в бутіках місцевих дизайнерів. Найбільшою популярністю у туристів користуються унікальні турецькі килими ручної роботи, ювелірні прикраси та всілякі вироби зі шкіри: дублянки, плащі та куртки. Приємна дрібниця в подарунок близьким — «очі Фатіми» в кулонах, сережках, брелках та браслетах: знаменитий амулет і від псування врятує, і образ доповнить. Сувенір дорожчий — турецький кальян: вдихання ароматної пари зведене тут чи не в культ.

Найвигідніше отоварюватись на розпродажах: влітку (з липня по серпень) та взимку (з січня по лютий) знижки в турецьких магазинах досягають 70%.
Каппадокія славиться глиняним посудом, Мармаріс - медом з насиченим смаком. У Бурсі обов'язково варто придбати фірмовий десерт із каштанів, на курортах Егейського узбережжя – натуральне мило на основі оливкової олії. Гурмани навряд чи поїдуть без коробочки-другої знаменитих турецьких солодощів, а шанувальники міцнішого напою — без пляшки місцевої горілки «раки».

Більшість торгових точок відкрито з 10:00 до 22:00, з 13:30 — півгодинна обідня перерва, неділя — вихідна. Магазини в курортних зонах працюють до пізнього вечора, великі торгові центри в мегаполісах чекають на покупців весь тиждень.

Кухня та ресторани Туреччини

Стовпи турецької кухні: яловичина (рідше баранина), бобові, овочі (томати, цибуля, часник, баклажани), маса різноманітних спецій, рис та хліб як основні гарніри. Популярні страви роблять здебільшого з фаршу — це варіації кебабів і кюфти, приготовлені на грилі або тушковані в соусі. Неодмінна складова трапези - "мезе": купа чеплашок з крихітними порціями всіляких холодних закусок (якщо не стримувати апетит, одними тільки "мезе" можна наїстися до відвалу).

Варто скуштувати турецькі солодощі — нескінченні сорти пахлави та рахат-лукуму. З напоїв, як і всюди Сході, найбільш популярні кава і чай. Серед місцевих родзинок можна виділити «бозу» — суміш із води, борошна та цукру, та «сахлеп» — солодке молоко з коренем орхідеї та корицею. Відомі алкогольні напої: раки (міцний лікер з ароматом анісу), безліч сортів непоганого місцевого вина та пиво (Efes, Tekel Birasi). До речі, знаєте, чому турки п'ють каву з водою?

У ресторанах середньої категорії можна дати на чай 10% від суми рахунку. У дорожчих місцях прийнято залишати близько 5% особисто офіціанту, навіть якщо плата за обслуговування (10-15%) вже включена до рахунку. Таксистам зазвичай віддають здачу, а водіям туристичних автобусів, носіям та покоївкам видають 1-2 USD.
Багато ресторанів у турецьких містах спеціалізуються на єдиному вигляді страв. Наприклад, «кебапчі» пропонують скуштувати десятки різновидів кебабу, «кефтеджі» пригощають фірмовою кюфтою (щільно перекусити можна за 15-20 TRY). "Балик локантаси" поширені в приморських містах: кулінарним балом тут править риба (обід - від 20 TRY). Кухарі в «ішкембеджі» віртуозно готують суп з трібухи (5 TRY), у «денер салону» — шаурму (від 8-10 TRY), у «підеджі» — місцеву піцу: млинці з фаршем, сиром та помідорами (від 15 TRY) .

"Татлиджі" - мрія ласунів: від великої кількості десертів розбігаються очі, гаманець порожніє на 10 TRY.
У "мейхані" приходять випити та поспілкуватися, вартість задоволення - від 30-100 TRY. А «локанти» — ресторани з традиційними стравами, характерними для кожного конкретного регіону (середній чек — від 25 TRY). Вечеря у гарному стамбульському ресторані обійдеться від 100 TRY на персону, в аналогічному закладі в Анталії – від 70 TRY.

Розваги та пам'ятки

У Туреччину їдуть швидше за пляжним, ніж за екскурсійним відпочинком, а дарма: визначних пам'яток тут безліч. Пам'ятники культури та архітектури — уламки різних епох та свідки гучних подій — є практично у всіх куточках турецької землі з її багатотисячолітньою історією.

Найбільше пам'яток у Стамбулі — в районі Султанахмет: палац Топкапи (перший палац султанів, колишня резиденція Османської імперії), собор Айя-Софія (церква Святої Премудрості), Блакитна мечеть (Султанахмед, перша у світі мечеть) Єребатан-сарай, підземне сховище води), площа Ахмедія. У районі Нового міста обов'язково варто переглянути палац Долмабахче та знаменитий Босфорський міст.

Каппадокія - область в Центральній Анатолії, одне з найбільш відвідуваних місць у Туреччині. Невшехір - адміністративний центр Каппадокії, його основні визначні пам'ятки відносяться до сельджукського та османського періодів: цитадель, мечеті, духовне училище та музей. У 8 км від Невшехіра розташоване містечко Чад з висіченими в м'якому туфі стародавніми житлами та довгими лабіринтами. Або, нарешті, дивовижне озеро Ван, де мешкає всього один різновид риб.

10 речей, які треба зробити у Туреччині
  • Прогулятися вулицями Анкари та зрозуміти, чому саме вона заслужила титул турецької столиці.
  • З усіх палаців, мечетей та музеїв Стамбула знайти та вибрати найулюбленіші.
  • Довіритися привабливим пропозиціям готельєрів і дізнатися, чи гарний горезвісний відпочинок за системою «все включено».
  • Зламати шаблони і махнути в Туреччину не влітку, а взимку, змінивши купальний костюм на гірськолижне екіпірування.
  • Покуштувати найкращий кебаб у «кебапчі» або найсмачніші солодощі в «Татліджі».
  • Поторгуватися на галасливих базарах і забрати з собою шкіряну обновку.
  • Приділити час здоров'ю: попаритися у справжньому хаммамі чи наважитися на «риб'ячий масаж» у Кангалі.
  • З'їздити до скельних монастирів Каппадокії та помилуватися спільними витворами природи та людини.
  • Побувати всередині Троянського коня (нехай і копія, але все ж таки) і подивитися, як живе Троя у мирний час.
  • Послухати тишу в Каякеї — покинутому місті-примарі поблизу Фетхіє, найбільшого на всьому Середземномор'ї.